Artık tek eli tutmuyor, tek gözü görmüyor… Rüşdi o anları ilk kez anlattı

2022 yılında New York’ta katıldığı bir etkinlikte bir kez boynundan olmak üzere 15 bıçak darbeli saldırıya uğrayan Salman Rüşdi, saldırı sonucu bir gözünü kaybetmişti. Rüşdi, saldırıyla ilgili yeni anı kitabı “Knife: Meditations After an Attempted Murder” ın (Bıçak: Bir Cinayet Girişimi Üzerine Düşünceler) yayımlanmasından önce bir röportaj verdi.

Bıçaklı saldırı anı hakkında ilk kez konuşan yazar, “Uzak geçmişten gelen ve beni öldürmek için zamanda geriye, o uzak geçmiş de denebilir, sürüklemeye çalışan bir şey gibi hissettim” ifadelerini kullandı.

“ÇÖMELMİŞ BİR FÜZE GİBİYDİ”

Independent Türkçe’de yer alan habere göre Salman Rüşdi, “Sağ gözümün köşesinde (sağ gözümün göreceği son şey) siyahlar içindeki adamın oturma alanının sağ tarafından bana doğru koştuğunu gördüm. Siyah giysiler, siyah yüz maskesi. Sertçe ve alçaktan geliyordu. Çömelmiş bir füze gibiydi” dedi.

“BUNU HAYAL ETMİŞTİM”

İtiraf ediyorum, bazen suikastçımın halka açık bir toplantıda ya da başka bir yerde çıkıp benim için bu şekilde geldiğini hayal etmiştim” diyen provokatif yazar, “Bu yüzden bana doğru koşan bu ölümcül şekli gördüğümde ilk düşüncem, ‘Demek sensin. İşte buradasın’ oldu” ifadelerini kullandı.

Öte yandan Salman Rüşdi, saldırının ardından 6 hafta hastanede kalmıştı. Rüşdi, görme kaybının yanı sıra, elindeki yaranlanma sebebiyle bazı parmak uçlarında his kaybı yaşadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x